Vytauto Didžiojo karo muziejuje atidaryta Sąjūdžiui skirta paroda

Prisimindami Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdį Vytauto Didžiojo karo muziejus ir Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus parengė parodą „Sąjūdžio Lietuva: žalios žolės galia“.

Anksčiau paroda buvo eksponuojama Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje, o 2024 m. sausio 10 d. ji iškilmingai atidaryta Vytauto Didžiojo karo muziejuje.

Demokratiškos ir nepriklausomos Lietuvos siekęs Sąjūdis parodoje atskleidžiamas kaip unikalus visuomeninis judėjimas, pasižymėjęs aukšta saviorganizacija, masiniu įsitraukimu ir paplitimu. Tai buvo ne tik Vilniaus ar Kauno, o visos Lietuvos judėjimas, įtraukęs įvairių visuomenės sluoksnių ir grupių dalyvius. Tai yra pats tikriausias žalios galios (angl. grassroots) judėjimas, išaugantis iš visuomeninės dirvos.

Žalios žolės simbolis Sąjūdžiui tinka dar ir dėl to, kad didelė dalis judėjimo akcijų buvo susijusios su ekologiškos ir neužterštos Lietuvos siekiu. Paroda atskleidžia Sąjūdį kaip įvykį, įrodantį, jog laisvės siekis nemiršta net ir per ilgus okupacijos metus.

Parodos istorinės dalies autorius – istorikas dr. Kęstutis Bartkevičius. Sąjūdžiui skirtų informacinių stendų replikų autorius – architektas Linas Tuleikis. Parodos logotipo autorius – Kęstutis Vaikšnoras.

Parodos atidarymo metu buvo prisiminti pirmieji kartai: pirmosios Sąjūdžio tarybos, pirmieji mitingai, pirmieji pasiekimai ir pirmosios taikios akcijos kovoje su okupantais.

Parodos atidaryme apsilankė daug Sąjūdžio veteranų, tarp kurių buvo ir visuomenei žinomi žmonės: vienas Lietuvos Sąjūdžio iniciatorių Algirdas Kaušpėdas; 1988–1990 m. Sąjūdžio Seimo politinio komiteto pirmininkas, signataras, vėlesnių Seimų narys ir buvęs europarlamentaras Algirdas Saudargas; 1988 m. Lietuvos Sąjūdžio Kauno iniciatyvinės grupės narys, buvęs Lietuvos Respublikos užsienio reikalų viceministras ir diplomatas Gediminas Šerkšnys; signataras, Seimų narys, diplomatas Vladimiras Jarmolenko; 1988 m. su bendraminčiais Biržuose Žaliųjų judėjimą įkūrusi politikė, signatarė, sąjūdietė Birutė Valionytė; Sąjūdžio Seimo narys, signataras, buvęs Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Aleksandras Abišala; Kauno Sąjūdžio tarybos nariai.

Geroji žinia negalėjusiems apsilankyti atidaryme: paroda Vytauto Didžiojo karo muziejuje veiks iki 2024 m. kovo 3 dienos.