XVIII a. Lietuvos kariuomenės artilerijos pabūklų įgulos uniformų rekonstrukcija

Vytauto Didžiojo karo muziejuje rekonstruojamos XVIII a. Lietuvos kariuomenės artilerijos pabūklų įgulos uniformos. Pristatome vieną šios uniformos dalį – marškinius. Apatiniai vyriški marškiniai, dėvėti XVIII a. buvo universalus, demokratiškas drabužis, siuvamas tik iš lengvo lininio audinio. Tokius marškinius dėvėjo tiek valdovas, tiek ir jo kareivis. Šis drabužis atstodavo apatinius ir naktinius marškinius, todėl buvo dažnai keičiamas. XVIII a. marškiniai, priešingai nei dabartiniai, buvo susegami tik viena ar dviem sagomis ties kaklu. Tokių marškinių apykaklės buvo kuklios. Aukštesnės kilmės vyrai puošnias, gausiai siuvinėtas ir raukiniais puoštas apykakles prisisegdavo atskirai.  XVIII a. marškiniai taip pat neturėjo dydžio, buvo siuvami universalūs, ties krūtine į raukinius surinktos  medžiagos plotis siekė 150 cm. Įspūdingos buvo ir jų rankovės ties pečiais siekusios 50 cm, ties riešais standžiai surinktos ir susegamos sąsagomis.

Autentiškų XVIII a. marškinių išlikusių beveik nėra, nes jie buvo  nuolat taisomi, persiuvami, galiausiai panaudojami buityje ar parduodami popieriaus gamykloms.

Apie projektą:

Siekiant išlaikyti gražias tradicijas ir toliau pažymėti šventes pabūklo salvėmis, 2019 m. muziejuje pradėtos rekonstruoti XVIII a. Lietuvos kariuomenės artilerijos pabūklų įgulos uniformos. Numatoma pabūklų įgulos sudėtis ir pozicijos: pabūklo vadas, bombardierius, oberbombardierius. Šias pareigas užims ne tik jau įgulai priklausantys muziejaus darbuotojai, bet jų gretas papildys ir nauji nariai, taip pat dirbantys muziejuje.

Uniformų rekonstrukcija yra ilgas procesas – studijuojami istoriniai šaltiniai, nagrinėjamos nuotraukos, įvertinamos net ir smulkiausios detalės. Rekonstruojant XVIII a. Lietuvos kariuomenės artilerijos pabūklų įgulos uniformas, atsižvelgta į smulkiausias detales, pasitelkta ir kitų valstybių patirtis. Nepaisant to, kad valstybėje paskelbtas karantinas, rekonstruoti uniformas planuojama pabaigti iki šių metų rudens.